Понижуючий перетворювач напруги 24-12 В.
Особливості вибору пристрою.
Понижуючі перетворювачі напруги 24-12 В., умовно можна розділити на два види — імпульсні та лінійні. Імпульсні перетворювачі работают на трансформаторной либо дроссельной схеме. Чаще их используют при подключении оборудования за счет более меньших габаритов корпуса и стоимости. Тепла при работе преобразователя выделяется меньше, чем у линейного, поэтому часто производители используют сам корпус для охлаждения, который выполнен из алюминия. Бывает исключения — силуміновий корпус, соответственно охлаждение довольно слабое, этот корпус подходит для маломощных преобразователей с максимальным током на выходе до 10А. Имея характеристики описанные выше, импульсные преобразователи имеют особенность — это «шумность», а точнее помехи, которые влияют на работу другого оборудования подключенного к бортовой сети. Поэтому если необходимо подключить устройство, которому не важен «шум» преобразователя, например автомобильная сигнализация, то это отличный выбор, а если необходимо подключить радиостанцию или автомагнитолу, то работать импульсный преобразователь будет, но и будет создавать помехи. Чтобы на радиостанцию и автомагнитолу не влияли помехи, необходимо выбирать импульсный преобразователь с фильтрами на входе и выходе, либо остановить свой выбор на линейном преобразователе напряжения.
Лінійні перетворювачі напруги 24-12 переважно використовують для підключення радіостанції та автомагнітоли, так як принципова схема проста і в ній відсутні перешкоди. По суті, лінійний перетворювач ділить 24В. навпіл отримуючи 12В., А залишок 12В. тепла, що виділяється, «гасить» через значного розміру радіатор. Відповідно корпус у такого перетворювача має значні габарити на відміну від імпульсних перетворювачів, але часто їх виробляють малопотужними, так як у радіостанції та автомагнітоли струм споживання не високий, тому лінійний перетворювач зручно кріпити практично в будь-якій ніші салону транспорту.
Важливою характеристикою понижуючого перетворювача напруги є захист від перенапруги на виході, яка блокує вихідну напругу вище 12-15В., щоб безпосередньо не пішло 24В. і не вийшло з ладу підключене обладнання.
Додатково перетворювач повинен мати всілякі захисти від випадковостей, при цьому зберігаючи економічність та достатню вихідну потужність для живлення підключеного обладнання. Тому необхідно розрахувати навантаження обладнання, що підключається. Наприклад:
- Чайник 18А
- Радіостанція 8А
- Автомагнітола 5А
Якщо всі підключені пристрої працюватимуть одночасно, то сумарний номінальний струм споживання буде 31А. Навантаження, що споживається на перетворювач, необхідно враховувати із запасом як мінімум 10% до номінального струму споживання, а не до максимального. адже закон Ома ніхто ще, поки що не скасовував. Отже необхідно вибирати перетворювач із робочим номінальним струмом щонайменше 35А., але найчастіше покупець не звертає увагу цей показник, що зумовлює певних наслідків. Різниця в термінах між максимальним та номінальним струмом більш докладно описана у статті «Виграш якості».
Іноді задля економії коштів обходяться без понижуючого перетворювача напруги і безпосередньо підключають устаткування 12В. із «середини» одного з акумуляторів ланцюга 24В. Такий спосіб призводить до сумних наслідків, так як відбувається неправильна зарядка і в акумуляторі починаються незворотні процеси, що швидко приводять його в непридатність. Докладніше про це у статті «Середина 24В.»